Kobieta po trzydziestce

Wyjątkowej urody willa przy ul. Chałubińskiego wybudowana została w 1897 r. Projektował ją sam Stanisław Witkiewicz. Było tam pierwsze zakopiańskie sanatorium przeciwgruźlicze. Po wojnie, gdy dom przeszedł na własność skarbu państwa, a potem gminy Zakopane, mieściły się w nim różne instytucje, m.in. internat dla młodzieży, instytucje miejskie.

Od wielu lat willa popadała w ruinę. W ostatnich latach bardziej straszyła, niż dodawała splendoru miastu. W ubiegłym roku jednak znalazły się środki na remont. Gmina Zakopane wydała na ten cel 700 tys. złotych.

Hotel "Kasprowy Wierch"
źródło

Lokalizacja: Zakopane, ul. Krupówki 50bHotel "Kasprowy Wierch" jest willą przy Krupówkach, wybudowaną w 1890 r. w stylu szwajcarskim i znaną najpierw pod nazwą "Hygea". Mieściła się tam część hotelowa zakładu hydropatycznego dra Bronisława Chwistka (zabiegi lecznicze wykonywano w sąsiednim, parterowym budynku). Na początku XX w. dr Chwistek przekształcił swój zakład w sanatorium przeciwgruźlicze, które jednak nie cieszyło się najlepszą renomą i od 1909 r. "Hygea" straciła charakter sanatorium funkcjonując jako "zakład dietetyczny i wodoleczniczy". W latach międzywojennych syn Chwistka, znany filozof Leon zmienił nazwę willi na "Gerlach" i urządził tam pensjonat. W 1936 r. przekształcono go na hotel pod obecną nazwą "Kasprowy Wierch". Po II wojnie światowej funkcjonował jako hotel miejski, a w latach 60. ulokowano tam siedzibę dyrekcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (do 1990 r.). Potem budynek został reprywatyzowany, w latach 1990-92 mieściło się tam Społeczne Liceum Ogólnokształcące, a w 1993 uruchomiono z powrotem "Kasprowy Wierch", tym razem jako prywatny hotel oferujący dwu- trzy- i czteroosobowe pokoje z łazienkami oraz mający bardzo dobrą restaurację.