Kobieta po trzydziestce

Tylko rok został do wyborów samorządowych. Już dziś można wskazać kilku kandydatów na prezydentów siedmiu wielkopolskich miast.
Najmniej wiadomo na razie w Poznaniu. PO ma wyłonić swojego kandydata na prezydenta w styczniu. Dlatego tak szybko, aby był w stanie wygrać wyborczą walkę z urzędującym prezydentem Grobelnym. Na razie na giełdzie nazwisk pojawia się europoseł Filip Kaczmarek oraz radny Grzegorz Ganowicz. Obaj nie zaprzeczają, ale nie brak głosów, że w ten sposób próbują przypomnieć wyborcom o swoim istnieniu. Jednak niewykluczony jest scenariusz, w którym to urzędujący prezydent wystartuje z poparciem PO.

Kłopoty mają także inne ugrupowania. SLD w Warszawie już postawiło na Wojciecha Olejniczaka. W Poznaniu szukają kandydata, który na dodatek zostanie zaakceptowany przez inne partie mające utworzyć centrolewicową koalicję.

- W tej chwili rozmawiamy z dwoma kandydatami, ale nazwisk nie zdradzę - mówi radny Tomasz Lewandowski, szef poznańskich struktur Sojuszu. Z naszych informacji wynika, że pod uwagę brana jest kandydatura prof. Antoniego Szczucińskiego, radnego z SLD. Raczej wykluczony jest ponowny start Andrzeja Nowakowskiego, byłego wojewody.

Podobny dylemat ma PiS, który czeka na wybory okręgowych struktur partii na wiosnę przyszłego roku. Wiadomo, że kandydata musi wskazać prezes partii Jarosław Kaczyński. W kręgach PiS rozważana jest między innymi koncepcja, żeby zaproponować start byłemu wojewodzie wielkopolskiemu Tadeuszowi Dziubie, który jest postacią znaną w mieście i ma wysokie notowania u prezesa Kaczyńskiego. Ktokolwiek wystartuje i tak ma niewielkie szanse na wejście do drugiej tury. Nad startem zastanawia się za to były polityk PiS poseł Jacek Tomczak, który obecnie działa w Polsce Plus założonej przez Ludwika Dorna. On nie wyklucza, że podobnie jak w 2006 roku spróbuje powalczyć o prezydenturę.

Jak wygląda sytuacja w innych miastach Wielkopolski? W Ostrowie Wielkopolskim zapewne ponownie o stanowisko ubiegać się będzie urzędujący prezydent Radosław Torzyński, który nie ukrywał, że po upływie pierwszej kadencji należy poddać się ocenie społecznej. Wiadomo jednak, że chęć kandydowania przejawia Włodzimierz Jędrzejak, który obecnie pełni obowiązki starosty ostrowskiego. Do startu namawiają go nie tylko ludzie lewicy. O fotel prezydenta miasta może się także starać radny Ryszard Tyrpa z klubu Nowy Ostrów.

W Lesznie najpoważniejszymi kandydatami z szansami na fotel będą przedstawiciele SLD i PO. Wszystko wskazuje na to, że faworytem lewicy będzie ponownie Tomasz Malepszy, obecny prezydent Leszna. SLD ma jeszcze w zanadrzu innych kandydatów - posła Wiesława Szczepańskiego oraz Grzegorza Rusieckiego, młodego radnego, który w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskał bardzo dobry wynik. Przeciwnikiem lewicy będzie prawdopodobnie Łukasz Borowiak, radny PO.

Na razie jest jeden oficjalny kandydat na prezydenta Kalisza -Tomasz Grochowski z SLD, dyrektor kaliskiego i leszczyńskiego oddziału Europejskiego Funduszu Leasingowego SA. Wcześniej był m.in.dyrektorem kaliskiego oddziału Raiffeisen Bank Polska SA. W SLD jest od 2000 roku, ale do tej pory nie angażował się bezpośrednio w politykę. W listopadzie został wiceprzewodniczącym SLD w Kaliszu. Nikt nie ma wątpliwości, że o trzecią kadencję walczyć będzie obecny prezydent Janusz Pęcherz ze stowarzyszenia Samorządny Kalisz. Kandydatów szukają PiS i PO. W Koninie Tomasz Nowak, poseł PO jako kandydata partii na prezydenta wskazuje Wiesława Steinke, przewodniczącego Rady Miasta Konina. Nie wiadomo, jaką decyzję podejmie urzędujący od 15 lat prezydent Kazimierz Pałasz (SLD). Wśród jego rywali wymienia się poseł Elżbietę Streker-Dembińską. SLD podejmie decyzję w styczniu. Na kogo postawi PiS? Pod uwagę jest brana radna Mariola Rakiewicz i Marek Waszkowiak, rektor Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich i były prezydent Konina.

W Gnieźnie tylko SLD jest już pewny, że postawi na obecnego prezydenta Jacka Kowalskiego. Łukasz Naczas, wiceprzewodniczący powiatowych struktur SLD w powiecie, liczy na zdecydowane zwycięstwo Kowalskiego. Kim odpowie PO?

- Mogę zdradzić, że wymieniane są nazwiska Tomasza Budasza, radnego powiatowego oraz Dariusza Pilaka, który obecnie jest wicestarostą - mówi Piotr Gruszczyński, senator PO. Gnieźnieński PiS na razie milczy.

Ciekawy bój o fotel prezydenta zapowiada się w Pile. Urzędujący prezydent Zbigniew Kosmatka wierzy w swój sukces w wyborach, mimo że w przyszłym roku osiągnie wiek emerytalny. Lider PiS Jacek Ciechanowski mówi, że w swoim banku partia ma aż pięciu kandydatów. Kto będzie faworytem PO? Ostatnio głośno o staroście pilskim Tomaszu Bugajskim, który jednak będzie miał już 69lat. Stąd też pomysł wystawienia Waldemara Jordana (57lat), pierwszego solidarnościowego wojewody pilskiego. Lewica popierała do tej pory Zbigniewa Kosmatkę. Ostatnio jednak mówi się, że jej kandydatem może być były senator Tadeusz Rzemykowski.

Wiele wskazuje jednak na to, że wszyscy obecni prezydenci wystartują w wyborach i będą zdecydowanymi faworytami.

Na sesji w dniu 29 czerwca zadebiutowała na rynku podstawowym Giełdy spółka LC Corp. Do obrotu giełdowego wprowadzonych zostało 57.000.000 praw do akcji serii J i 389.558.311 akcji serii A, B, C, D, E, F, G, H. Spółka zakwalifikowana została do sektora „deweloperzy”. LC Corp to 32 spółka debiutująca na GPW w roku 2007. Od dzisiaj notowanych jest na Giełdzie 309 spółek.

Cena emisyjna akcji w ofercie publicznej wynosiła 6,50 zł. Kurs otwarcia akcji to 6,60 zł.
Wartość całej oferty wyniosła 1,06 mld zł i jest to największa oferta polskiej prywatnej spółki w historii GPW.

Podczas uroczystości debiutu obecni byli członkowie władz spółki oraz Leszek Czarnecki – twórca i większościowy akcjonariusz spółki LC Corp.

Witając spółkę na giełdowym parkiecie, Prezes Giełdy Ludwik Sobolewski rozpoczął od powitania Pana Leszka Czarneckiego – Człowieka, który już do tej pory wiele zrobił dla naszego rynku giełdowego i który jest inspiratorem oraz twórcą nowego przedsięwzięcia biznesowego o nazwie LC Corp. - Debiut LC Corp to mocny akcent na zakończenie pierwszego półrocza. Jeszcze wczoraj mogliśmy powiedzieć, że największą ofertą nieprywatyzacyjną w historii GPW była oferta spółki Multimedia. Od dziś ten rekord należy do LC Corp. To duże wydarzenie dla Giełdy, gdyż pokazauje, że nasz rynek jest na tyle mocny, że potrafi doprowadzić na Giełdę tak duże oferty. Będziemy zachęcać innych dużych emitentów do korzystania z szansy, jaką daje warszawska giełda. Spółka zasila sektor deweloperski, który jest już reprezentowany przez 12 firm na giełdzie. Sektor ten staje się wizytówką GPW i buduje naszą pozycję, jako rynku regionalnie ważnego jeśli chodzi o tę branże.

Prezes Zarządu spółki LC Corp Konrad Dubelski nie krył wzruszenia. - Dla każdego menedżera stanięcie na tym podium to osiągnięcie wyżyn biznesu. Nie byłoby to możliwe bez poświęcania pracowników LC Corp i firm, które z nami współpracowały. Pracownikom i ich rodzinom dziękuję za trud, który włożyli w realizację tego projektu. Chcę podziękować akcjonariuszom, którzy uwierzyli w nasze działania i w naszą wizję rozwoju spółki. Bycie spółką publiczną to wielka promocja jakości, to także wymóg prowadzenia biznesu na każdym jego szczeblu w sposób przejrzysty. Rozumiemy to i tak to będziemy robili.


Leszek Czarnecki stwierdził, że to już piąta spółka, którą wprowadza na giełdę, lecz pierwsza spoza sektora finansowego. - Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa hydrotechnicznego. Przez wiele lat pracowałem w budownictwie prowadząc własną firmę. Tak więc dla mnie to jest powrót do korzeni. Ta branża tym się różni od finansów, że ją widać. Jak patrzę na bilans banku to nie wywołuje to we mnie emocji. Jak patrzę na budynek, który się wybudowało, to on zawsze budzi emocje. Tu ma się świadomość twórczego działania i kreowania otoczenia. Chcę podziękować pracownikom firmy LC Corp, za to że w tak krótkim czasie udało się stworzyć coś unikalnego. Myślę że ambicją tej firmy będzie tworzenie projektów niebanalnych i wyjątkowych. W krótkim czasie stworzyliśmy firmę, która zalicza się do największych deweloperów w Polsce. Chcę też podziękować naszemu bankowi i doradcy - UniCredit CA IB Polska, który tak sprawnie przeprowadził tak dużą emisję. Dziękuję akcjonariuszom, że uwierzyli w tę spółką i tak szeroko odpowiedzieli na ofertę. Ja też wierzę w tę spółką. W prospekcie można przeczytać, że zobowiązałem się nie sprzedawać akcji przez 12 miesięcy. Widząc tak ogromny odzew na ofertę, mogę w tej chwili powiedzieć, że przez trzy lata nie sprzedam ani jednej akcji. To najlepszy dowód mojej wiary w tę spółkę.

Spółka LC CORP SA
Powstała na podstawie aktu zawiązania spółki z dnia 03.03.2006r. Emitent tworzy Grupę Kapitałową, której początki sięgają 2002r, w którym została utworzona spółka pod firmą LC Corp SA, działająca obecnie pod firmą Arkady Wrocławskie SA. i wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Emitenta.

Podstawowy przedmiot działalności Grupy Kapitałowej

Obecnie Emitent jest spółka holdingową kontrolującą 9 spółek zależnych i jedną stowarzyszoną, których podstawowym przedmiotem działalności jest działalność deweloperska polegająca na nabywaniu nieruchomości i budowaniu obiektów o przeznaczeniu mieszkaniowym, biurowym, handlowym lub usługowym, a następnie sprzedaży lub najmie lokali położonych w tych obiektach.
Podstawowym obszarem geograficznym działalności Grupy jest Polska, w tym przede wszystkim Wrocław i jego okolice oraz Warszawa. W przyszłości Grupa zamierza także rozszerzyć działalność na inne duże miastach w Polsce, w tym w szczególności Poznań, Trójmiasto i ich okolice.

Wyniki oferty publicznej:
W Publicznej Ofercie Emitent oferował do 57.000.000 akcji serii J, a sprzedający LC CORP B.V. do 106.000.000 akcji serii E, F. Otwarcie subskrypcji nastąpiło w dniu 12.06.2007 r., a przydział akcji i zamknięcie subskrypcji w dniu 22.06.2007 r. Akcje oferowane były w dwóch transzach.:
Transza Instytucjonalna - 130.400.000 akcji przydzielonych zostało 61 inwestorom bez redukcji,
Transza Detaliczna - 32.600.000 akcji zostało przydzielonych 4.184 inwestorom ze stopą redukcji 98,12%.

Cena emisyjna akcji serii J i cena sprzedaży akcji serii E, F wynosiła 6,50 zł. Wartość emisji akcji serii J wniosła 370,5 mln zł.

Środki pozyskane z emisji mają zostać przeznaczone na finansowanie prowadzonych i przyszłych projektów deweloperskich, tj.: projektów Sky Tower, Osiedle Zielony Złocień, Vratislavia Residence, Osiedle przy Promenadzie, Crown Apartments, Rezydencja Kaliska oraz na zakup gruntów lub podmiotów posiadających atrakcyjne grunty.

Podmioty współpracujące przy sporządzaniu prospektu:
# Oferujący: UniCredit CA IB Polska SA,
# Zarządzający Księgą Popytu: CA IB International Markets Ltd. z siedzibą w Londynie
# Doradca Prawny: Linklaters T. Komosa i Wspólnicy Sp. k.; Weil, Gotshal & Manges – Paweł Rymarz Sp. k.
# Biegły Rewident: Ernst & Young Audit Sp. z o.o.

Wynik finansowy netto spółki Arkady Wrocławskie SA ( w tys. zł):
- 01.01.2004 r. - 31.12.2004 r. (1.195)
Wynik finansowy netto Grupy Kapitałowej LC CORP SA (w tys. zł):
- 01.01.2005 r. - 31.12.2005 r. (4.377)
- 01.01.2006 r. - 31.12.2006 r. (5.515)

http://www.gpw.pl/gpw.asp...=008956_2&sky=1

[ Dodano: 2007-07-02, 11:00 ]